„Mraveniště je prostor koncentrace a spolupráce. Soustředěnost jednoho místa je kontrastem k přehlcenosti dnešního světa a individualismu. V opozici ke globalizaci stojí soustředěnost na jeden bod, centrum, blízké okolí. Zklidnění a ukotvení v jednom bodu. Propojování těchto koncentrovaných bodů – spolupráce a odpočinek skrze pevné těžiště, ke kterému se můžeme vracet. Setkání škol jako setkání mravenčích kolonií. Hemžení jako způsob existence. Pulzující život. Společný cíl.
Co je podmínkou tohoto společného hemžení? Mraveniště je místem přísné hierarchie. Každý mravenec má své místo a úkol. Je tato hierarchizace udržitelná v divadelním světě? Jaké jsou kořeny této hierarchie? Za jakých podmínek může být hierarchie užitečná? A v jakých případech už je pouze uměle udržovaným zvykem?“
Myšlenka realizace festivalu se zrodila v období sametové revoluce, tedy v raných 90. letech 20. století. V tomto období byla totiž obnovena Divadelní fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně a znovu otevřen zrekonstruovaný divadelní prostor Studia Marta, kde se setkali zástupci tří československých uměleckých vysokých škol. Právě zde studenti a pedagogové JAMU, Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze (DAMU) a Vysoké školy múzických umění v Bratislavě (VŠMU) diskutovali nad svými postupy při výuce a tvorbě divadla, myšlenkami a nápady. Společně pak iniciovali vznik nového projektu, který měl za úkol vytvořit každoroční událost, která by se mohla v budoucnu rozvíjet i v mezinárodního kontextu. Zástupci těchto tří škol byli prvními účastníky festivalu a dodnes jsou každoročními členy hlavního programu. V roce 1991 se uskutečnil první ročník a o rok později získal festival svůj název SETKÁNÍ/ENCOUNTER.
Posláním festivalu je dlouhodobě vytvářet prostor pro vzájemné setkávání a poznávání divadelních škol, jejich studentů a pedagogů, a vzájemně si díky setkání předat své poznatky a zkušenosti z oblasti divadelní tvorby. Účastníci festivalu se tak vzájemně obohacují o nové náhledy na danou problematiku, mohou se naučit novým postupům ve svých uměleckých činnostech, inspirovat se u svých kolegů z celého světa a získat tolik ceněnou reflexi ke své práci. Zároveň každým rokem dochází k upevňování vztahů mezi jednotlivými institucemi, podpoře síťování studentů a vytváření budoucích profesních kontaktů. Vnitřním cílem festivalu je edukativní rozměr studentů DF JAMU, kteří se na festivalu podílejí a prostřednictvím organizace festivalu využívají teoretických základů v praxi. Jedinečnost festivalu tkví právě v tomto druhu organizace, kdy se více než 30 let daří předávat vedení festivalu mezi studenty Ateliéru Divadelní produkce a jevištní technologie z roku na rok.
V průběhu let se festival rozrůstal co do počtu dnů, zúčastněných divadelních škol i programové náplně. Velmi přínosné jsou pro další rozvoj festivalu mezinárodní kontakty a to, že se každoročně v Brně podaří přivítat prestižní divadelní vzdělávací instituce z celého světa. Přihlášené školy jsou pečlivě vybírány festivalovou Výběrovou komisí. Brno tak mohlo do roku 2020 hostit soubory z více než 40 zemí a 4 kontinentů.
Festival SETKÁNÍ/ENCOUNTER spolupracuje s řadou stěžejních brněnských divadelních scén, v jejichž prostorách realizuje jednotlivé festivalové programy, stejně tak spolupracuje s řadou významných partnerů na krajské, celostátní i mezinárodní úrovni.
V rámci programu obvykle nejsou prezentována pouze divadelní představení jednotlivých škol, účastníci mají možnost setkávat se také na workshopech, diskuzích, OFF programových představeních, i na večerních party.
Festival SETKÁNÍ/ENCOUNTER organizují studenti Janáčkovy akademie múzických umění.
Projekt je spolufinancován vládou České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska prostřednictvím Visegrádských grantů Mezinárodního visegrádského fondu. Posláním fondu je podporovat kroky k udržitelné regionální spolupráci ve střední Evropě.