Porota

Aminata Keita

Režisérka Aminata Keita pochází z Havířova, ale její rodokmen by nás zavedl až do Guinejské republiky na západním africkém pobřeží. Studovala Divadelní a filmovou vědu na Univerzitě Palackého v Olomouci a Režii činoherního divadla na DAMU. Absolvovala v Divadle DISK inscenací Višňového sadu a Bratrů Karamazových. Během studia se spolužáky založila generační divadelní soubor Činohra 16-20, který působil v Divadle Kolowrat. Po ukončení studia režírovala autorskou inscenaci Poslední zrnko písku – výpověď mladé generace opouštějící vysokou školu a vrhající se do světa, který je stejně vábivý jako nehostinný. Svou další uměleckou cestu spojila s Národním divadlem Brno, kde v české premiéře nazkoušela nově objevenou hru Nikdo a adaptaci filmu Kočár do Vídně ve spolupráci s Filharmonií Brno (inscenace byla uvedena v rámci festivalu Moravský podzim 2021 k výročí narození skladatele Jana Nováka). V současné době můžete v divadle Reduta vidět Molièrova Amfitryona, svěží veršovanou komedii, stylově a vizuálně působivou a vzrušující podívanou. V Mahenově divadle režírovala vlastní úpravu Brechtova Kavkazského křídového kruhu. Působila také v divadle v Plzni. V brněnské Redutě můžete nyní navštívit její poslední inscenaci Feminista z pera Marka Šindelky, která momentálně rezonuje českou společností díky palčivému tématu zneužívání moci ve vysokoškolském prostředí. 


Bálint Antal

Bálint Antal je nedávno vystudovaný divadelní režisér. Studia zahájil na Vysoké škole divadelního a filmového umění (SZFE) v Budapešti. Poté, co byla univerzita maďarskou vládou násilně privatizována, strávil poslední rok na Mozarteu v Salcburku, kde dokončil studium divadelní režie v rámci programu Nouzový východ sdružení Freeszfe.  

Pracuje jako nezávislý divadelní režisér v Budapešti a aktivně vyhledává příležitosti pro mezinárodní koprodukce a spolupráci mezi univerzitami. Zajímá se především o veřejná a politická témata. 


Sonia Murcia Molina

Sonia Murcia Molina byla v letech 2014–2022 ředitelkou Vyšší školy dramatického umění v Murcii. Podílela se na technické zprávě podvýboru pro statut umělce a v současné době je členkou korespondenční komise Evropského prostoru vysokoškolského vzdělávání pro umělecké vzdělávací tituly. Její doktorská práce v oblasti práva byla zaměřena na téma „Sociální zabezpečení profesionálních umělců při veřejných vystoupeních“. Spolupracovala na řadě prací souvisejících s ochranou umělců. Jako profesorka specializující se na současný tanec, divadelní tanec a hudební divadlo vyniká svými publikacemi na toto téma, stejně jako spolurežírováním představení „Federico entre los Dientes“ a „Diferencias“. V roce 2018 obdržela cenu za umění a kulturu RURALMUR a je spolurežisérkou FESTUM (Mezinárodního divadelního festivalu mládeže v Murcii). Kromě toho je spoluvydavatelkou vědeckého časopisu FILAá, který se věnuje scénickému a audiovizuálnímu umění. 


Sascha Kühne

Po ukončení studia v roce 2010 Sascha asi rok cestoval na kole po Skandinávii, aby se pak vrátil do Německa, kde studoval obalový design. Následně napsal a nakreslil sérii dětských knih, poté začal pracovat v divadle jako asistent režie. Během studia scénografie a kostýmního výtvarnictví vybavil několik filmů a scén pro Arte, Canal+ a AdK Ludwigsburg. Nakonec získal v roce 2023 diplom za scénografii a kostýmní výtvarnictví. Od roku 2021 většinu času pracuje pro Schauspielhaus Bochum.